Gellérfi Bence : A böngyik


 
2856 szerző 39914 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Demény Péter
  Egy fehér papírlap
Új maradandokkok

Debreczeny György: szeret-e engem az a lány
Szőke Imre: Öregút
Bátai Tibor: Ébredező (2.0)
Türjei Zoltán: Magamból téglákat égetek
Jusztin-Horváth Dorottya: Tenger
Szilasi Katalin: "Valahol Európában" - 2026(jav.)
Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Prózák

Zima István: A megszokott színek(2.)
Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Zima István: A másik is
Pintér Ferenc: 230 éves a láthatatlan kéz
Béla Péter: GASZTROMÁK
Szilasi Katalin: Gondolatban
Péter Béla: Halál a kukoricásban
Péter Béla: Tüzérrózsi, Mozi!
Pintér Ferenc: Asszisztens akarok lenni (Állásinterjú)
Pintér Ferenc: Billy és a rózsapatron (A westernfilmről)
FRISS FÓRUMOK

Veres Mária 17 perce
Tamási József 57 perce
Debreczeny György 1 órája
Pintér Ferenc 2 órája
Zima István 2 órája
Szőke Imre 2 órája
Valyon László 2 órája
Bátai Tibor 2 órája
DOKK_FAQ 3 órája
Jusztin-Horváth Dorottya 3 órája
Nagyító 6 órája
Francesco de Orellana 9 órája
Szilasi Katalin 1 napja
Doktor Virág 1 napja
Horváth Tivadar 2 napja
Burai Katalin 4 napja
Ötvös Németh Edit 5 napja
Ur Attila 5 napja
Bak Rita 6 napja
Mórotz Krisztina 6 napja
FRISS NAPLÓK

 Conquistadores 11 órája
Tiszta gyermekek naplója 1 napja
szilvakék 2 napja
A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 4 napja
Hetedíziglen 5 napja
ELKÉPZELHETŐ 6 napja
Baltazar 9 napja
Minimal Planet 10 napja
négysorosok 10 napja
Janus naplója 12 napja
Gyurcsi 12 napja
Macska 12 napja
az univerzum szélén 12 napja
Párbeszéd a DOKK jövőjéről 13 napja
Etzel Mark Bartfelder 16 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK

Gellérfi Bence
A böngyik

            1. [kik ezek?]

A böngyik elhiszik, szivi, hisz a böngyik már látták:                                                      
azok biz’ látták, a parton hogy’ omlik egymásba két
hús-vér panasz: a két idegen, két hontalan. Ál-tág
karok, csak azok, mikkel jártak – és háltak –, csakugyan,
és mint az árnyak, olyanra váltak néha a néma
esendők. Ő vén-kamasz, ő szajha-szent: már rájuk se
ismersz. Két csupa-véglet? Hogy’ eshettek puha vétkek;
nem is tudta, hogy is érthette bárki, mi vezette
össze-be őket. Mértek, mielőtt egybe-kiégtek,
mert volt kis érdek: lettek itt észrevétek, a m’értek:
van odaát, sose láttuk ebben a srácban, a csajban,
van odaát valami étvágy, talaján valami mély-lágy,
valami rég-nincs, valami épp-nincs, nem ragadt két tincs
több hete, képzeld, szöszbe meg össze. “Meg lesz még oldva”,
egyikük mondta, ha ugyan mondta, mit se gondolva,
de nem, hogy ma, óra múlva, és máris kigombolva
mégis minden. Hát nem egy gomb volt, most nem is egy gombolt,
mikoron bolondult nem fontolt duójuk, itt több volt,
több ön-hazug folt. Fiúk és lányok, több koldus egyben,
kérem, itt nem a kettős ölelt, hiszen előjövelt
sok ködbelövellt bárki-más, kettőnek most-feladás,
két múltból sok szakadás. Kik ezek? A két mit-teszek,
mi hagyta, és ki látott ilyet, de milyet, és hányszor,
és kik, akik így is e mezsgyékre mentek, balléptek
és koszra keringtek? A szikrazavarból kimertek,
kik voltak, akik vesztet és tesztet vég nélkül kezdtek,
ezek a hiányzó úti kezek, a mindegybe-vertek,
a kikevertek? Testükön így is vadászni mertek.
Ha mertek. Mert mertek? Lehet, csak engedtek betellett-
kierjedt hegeknek. Vagy ennek így kellett…? De kellett?
Kellett? (Kellett?) (Be kellett?)


            2. [pogány öröm]

                       Itt angyal az nem szállt, nem volt oly ország
és ők nem is jó szolgák, ezek szárny nélkül öleltek,
nem is jöhettek gyerekkor-firkák, miben növeltek
rájuk azt is az álmok. Romjaik tudták, kibírták
régen, mint hogy már semmi keresnivaló az égen,
tudták, hogy esélyből egy van, az is sok ilyen ramatyban,
és hogy szívebontott porukban a szép lett a tirpák,
pedig jó erős indák foghatták volna, de inkább
maguk megingták, és bűnöskék a szívük is irtják,
hisz' nem lányregények, mik nekik a szabályt megírták.
De szemtelen szálak, azok még nőttek a szenttelen
testeken, és maradt is minden, ami tapintható,
amint a dó ütemre vitte és elő is vette
őket, és mosolyos súgásuk a túl hosszú hömre,
hümhümre, kinek-mondd-csöndre. Én még leszek pörömre
vádlott ezért. És szemtanúk böngyik, száraz kis izék,
mert észrevették, mi szép folyik itt, mibe töröm be.
Nagyon is lestek: ezek hogy kerültek pogány örömre?


            3. [hiszem]

Most jobban hiszek, kösz ti böngyik, hajába-ragadtak:
ha hiszitek, voltam itt, hát hinni lehet, leszek is,
nektek is, nekem is. Jönnék is, hova is tagadjak;
bár utamnak magamat egyedül adtam, veszek is
szívesen félúti társaknak másokat, már sokat
is hívtam és mindig egy más jött, de ha már elfogynak
ők is, még tartsam eszembe’: még köztetek veszem le
a kórón majd megint a pólóm. És mire nem fagynak
szét a fűcsomók emitt lenn, már szép csomót beszedtem
lányszámból, és egy nyár hajol rám, égő-idegen nyár,
és ott lesztek, böngyik, a koszban, hogy fölétek hozzam,
hogy mint azt a lányt is, elorozzam. És míg nincs meg, már
akkor vártok, hogy kivel láttok; emezért igen kár
lehet, de vártok, tudom, tudni: ki lesz, ki nekem jár.
Ő vagy bárki: ne kérdjetek, én nem tudom, hogy lehet,
ahogy azt se tudtam, mi voltunk; nekünk annyi marad,
mennyit a part jelent. De ez nem szakad, mert megmarad,
még semmi se volt így szabad, ahogy az a gondolat
is este, hogy most olvas a kedveske valami vad
vagy nagyokos valamit, mert akkor mondta, hogy szokta,
egy félmondaton meg fékez egyet, ezt fel is írja,
hogy a part-fiúnak egy levélben legyen ez pírja,
és lassan elteszi, magát is, hogy mára sok gond-atom
az éjbe kihulljon. És aludjon a barna-szöszi,
én meg elhiszem, már nagyon: még nem egyszer láthatom,
és mert az megteszi, neki is mondhatom: hogy köszi.





Hagyjon üzenetet a szerzőnek!

Csak ehhez a vershez tartozó hozzászólások

Hozzáadás a KEDVENC VERSEK listájához.

Feltöltés ideje: 2011-10-16 18:05:30
Utolsó módosítás ideje: 2011-10-17 11:36:17


Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-26 18:53   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:51   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:30   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:30   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:29   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:27   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:23   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:23   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:18   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:13   új fórumbejegyzés: Tamási József