Seres László : Kőbe zárt kesergő (2)


 
2856 szerző 39911 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Demény Péter
  Egy fehér papírlap
Új maradandokkok

Szőke Imre: Öregút
Bátai Tibor: Ébredező (2.0)
Türjei Zoltán: Magamból téglákat égetek
Jusztin-Horváth Dorottya: Tenger
Szilasi Katalin: "Valahol Európában" - 2026(jav.)
Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Tamási József: error
Prózák

Zima István: A megszokott színek(2.)
Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Zima István: A másik is
Pintér Ferenc: 230 éves a láthatatlan kéz
Béla Péter: GASZTROMÁK
Szilasi Katalin: Gondolatban
Péter Béla: Halál a kukoricásban
Péter Béla: Tüzérrózsi, Mozi!
Pintér Ferenc: Asszisztens akarok lenni (Állásinterjú)
Pintér Ferenc: Billy és a rózsapatron (A westernfilmről)
FRISS FÓRUMOK

Bátai Tibor 3 órája
Zima István 4 órája
Jusztin-Horváth Dorottya 4 órája
Tamási József 5 órája
Doktor Virág 5 órája
Horváth Tivadar 7 órája
Debreczeny György 9 órája
Veres Mária 10 órája
DOKK_FAQ 2 napja
Burai Katalin 2 napja
Ötvös Németh Edit 3 napja
Ur Attila 3 napja
Szilasi Katalin 4 napja
Valyon László 4 napja
Bak Rita 4 napja
Mórotz Krisztina 4 napja
Francesco de Orellana 5 napja
Szakállas Zsolt 5 napja
Szőke Imre 5 napja
Pintér Ferenc 7 napja
FRISS NAPLÓK

 szilvakék 1 napja
A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 2 napja
Hetedíziglen 4 napja
ELKÉPZELHETŐ 4 napja
Tiszta gyermekek naplója 7 napja
Baltazar 8 napja
Minimal Planet 8 napja
négysorosok 8 napja
Janus naplója 10 napja
Gyurcsi 10 napja
Macska 11 napja
az univerzum szélén 11 napja
Párbeszéd a DOKK jövőjéről 11 napja
Etzel Mark Bartfelder 14 napja
Metz-Művek 14 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK

Seres László
Kőbe zárt kesergő (2)

                                                                        ( Halottak Napjára )


Kőpalástodon galambok ülnek,
mohazöld fátylat ereszt rá a köd.
Ma is hallom, hogy  sír, hogy reszket
a kifeszített csont-fehér idő,
a félbemaradt csillagmozdulat,
kezed tört íve, ahogy aláhullt
fáradtan az örök csendre,
mikor elragadtak az istenek,
hogy arcába nézz a Napnak,
mielőtt halhatatlan leszel
s ízekre szed a Föld méhe.
Mert belőle vétettél,
tudom már.
Imára kulcsolt könnyek közt
rendezgetem márványruhád,
az összefércelt virágpillanat
tétova gyengeségét,
hogy erősnek láss Anyám
s porrá lészen minden,
ahogy az Ige szól,
midőn befejeztetett.

Látod,
jéggé dermedtek a rózsák,
megolvadtak a csillagok.
Lázas vacogást szül a lélek,
mikor a test égő fáklya,
önemésztő árnyalak csak.
Késő a jaj, a megbocsájtó ima
mind gyertyalobbanás.
Hiába gyújt megbánó fényt a szem,
idegpályákat rángat, tévelyeg,
keresi bűntelen önmagát.
Nincs kezdet és nincs vég,
csak a szétzuhant pillanatot
hurcolja, őrzi kitartón
a széllel perlekedő morzsalét.
Parányi tűz, kristályvarázslat,
álomkép, gyászláng itt a csend.
Felsajdul benned, bárhová lépsz,
megvakít a múlt, ha visszanézel.
Sejtelem, rejtély minden szó,
ami számvetésre késztet.
A sírhant, a tört koszorú
egy kézvonásnyi jel csak,
kőüzenet a pergő aranymázban,
mely megmásíthatatlan
és örök.

Mondd,
mit ér a könny, a sírás,
holt virágok bánatüzenete mit ér?
Kérdésre sóhaj a válasz,
mozdulatra, mozdulatlanság.
Csendre, kiáltás.
Életre, halál.
Nem segít azon, aki nincs már.
Rajtuk nem fog se áldás, se átok.
Megbocsájtanak, hogy megbocsáss,
némán,
mellükre szakadt földdel,
mikor letérdepelsz, hogy fejet hajts.
Sebeidet sebeikkel gyógyítják,
mint összetört orgona
holttá vált hangját az éter
a lélek húrjain fel a trónusig.
Perselybe dobott fillérekért
nem jár feloldozás,
hisz garasnyi tér csak az oltár
s minden kimért szerep, díszlet, áhítat,
mit a sors ad cserébe egy életért
kesergő hitben, hisz gyarló az ember,
akár bűnös, akár bűntelen,
csak tévelyeg s útját veszti sorra.
Imát rebeg önmagáért, mert esendő.
Magát vádolja és magát menti fel,
mintha önön sírja előtt állna.
Túllép istenén, s csak hiszi,
hogy legyőzhetetlen, hogy óriás,
hadakozik élettel, halállal
s mindkettőtől fél,
homokszemként lebeg nyitott tenyerén
s várja zuhanását.
Ítéletet mond mások felett,
lesi a bedőlt sírokat,
csupasz kereszteket
s megjegyzi, hogy ki járt itt.

Mióta elmentél, nem eresztelek.
Elvittelek magammal téged
csillagzatom tartó pillérét,
kiömlött zúgását a harangoknak
emlékeim kegyhelyére,
hogy éljek,
hogy élővé faragjam szobrodat,
s megtanítsalak újra járni,
ahogy te tetted Anyám,
mintha halál sose lett volna,
csak a végtelen élet, amiről meséltél
s hittem minden szavad, ahogy ma is,
mert nem hinni vétek.
Mit számít, hogy megöregedtem,
hogy  egy idős vagyok veled
s elloptam arcod ráncait,
szemed égtiszta kékjét,
hogy mosolyoddal mosolyogjak,
könnyeiddel sírjak,
s hangoddal kiáltsak. Ne még!
Hordom kettőnk sorsát, míg élek.
A tiédet már s az enyémet még.
Látod, mégis tőled kérek tanácsot
bolyongva erények és vétkek közt,
amíg az éj sötétje rám hull,
hogy összezúzza üdvösségem.
Nézz le rám,
már hagynám, hogy korholj,
hogy számon kérd minden percem.
Eltűrném azt is, hogy megalázz,
hogy általad sújtson le rám az ég.

Lassan erősödik a hitem,
ahogy gyérül bennem a kétség,
mit kivárni nem volt erőd,
kiérlelte azt a hűvös messzeség,
belém marta a zord idő,
hogy tudjam,
addig élhetek csak,
míg bennem létezel és befogadsz.
A rám ruházott juss jogán
viszem tovább békédet, haragodat,
hogy tudjak élni halálos kínnal is,
s mi eddig  éltetve táplált,
ösztön, kényszer, felismerés,
keserű nyugtot teremtsen bennem
békémmel s haragommal
végig a feloldozásig.

Megyek veled.
Indul a Föld, hová szem nem ér fel
s megvakít az ég.
Hosszú az út, ne aludj még Anyám,
hisz eleven sírod vagyok,
magamba élőn beástalak.
Ma neked adom ezt a napot,
így várja el külcsín és illem,
talmi tűz, pásztázó csalfa fény.
Megmutatom porszem önmagam
s téged az isteneknek,
ahogy lelkembe látva látlak ma is,
mikor felbukkansz bennem.

Lázadok csak,
emésztem a lángot,
mely bennem lobog
s ami összeköt a síron túl s innen,
ami volt, ami van még...
az élet.

Itt vagyok
s te is itt vagy.
Látod, elhoztalak, ideértem
egy szál virággal, ahogy minden évben.
Hogy élőből halva lássalak.







Hagyjon üzenetet a szerzőnek!

Csak ehhez a vershez tartozó hozzászólások

Hozzáadás a KEDVENC VERSEK listájához.

Feltöltés ideje: 2010-10-31 11:47:04
Utolsó módosítás ideje: 2010-10-31 11:47:04


Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-24 20:39   új fórumbejegyzés: Bátai Tibor
2026-06-24 20:22   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-24 20:19   új fórumbejegyzés: Bátai Tibor
2026-06-24 20:00   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-24 19:36   új fórumbejegyzés: Jusztin-Horváth Dorottya
2026-06-24 19:27   új fórumbejegyzés: Tamási József
2026-06-24 19:16   új fórumbejegyzés: Doktor Virág
2026-06-24 16:49   új fórumbejegyzés: Tamási József
2026-06-24 16:38   új fórumbejegyzés: Horváth Tivadar
2026-06-24 15:10   Új fórumbejegyzés: Horváth Tivadar